Predstavujeme Vám ...
Aru hyacintovú

Na našom blogu začíname novú rubriku, v ktorej Vám  postupne predstavíme jednotlivé druhy papagájov, s ktorými sa môžete v Arakove stretnúť. Každý článok bude zameraný na jeden konkrétny druh a dozviete sa v ňom, odkiaľ daný druh pochádza, do akej veľkosti dorastá, ale aj niečo z histórie a zopár zaujímavostí. Hneď na úvod sme si vybrali majestátnu Aru hyacintovú, ktorá by sa dala považovať za „kráľovnú ár“.

Naša najväčšia ara -Hugo, prezývaný Hugo Boss

   

   Základné údaje:

   názov:  Ara hyacintová

   odborný názov:  Anodorhynchus hyacinthinus

   dĺžka:  1 m

   rozpätie krídel:  120 – 155 cm

   váha:  1,3 – 1,5 kg

   dĺžka života:  50  a viac rokov

 

Z histórie 

Ara hyacintová bola prvýkrát zdokumentovaná v roku 1790 anglickým doktorom, ornitológom a umelcom, Johnom Lathamom. V roku 1860 sa Ary hyacintové dostali na trh a rýchlo sa stali najobľúbenejšími. Ich chov bol ustálený ako prvý. V zajatí sa prvý odchov podaril okolo roku 1967 v poľskej ZOO Poznaň a podľa spravodajstva zoologických záhrad sa ďalšie mláďa vyliahlo v ZOO Bratislava (vtedy ešte Československo). To však neskôr uhynulo a ďalší odchov sa už v bratislavskej ZOO nepodaril. Preto sa druhý odchov pripisuje chovateľovi E. C. Smallovi, ktorému sa úspešne podarilo odchovať mláďa v roku 1971.

Ara hyacintová je najväčším lietajúcim papagájom

Výskyt, biotop, populácia

Ary hyacintové sa vo voľnej prírode delia na 3 typy populácií. Jedna obýva východnú časť Amazonského pralesa, druhá sa zdržuje v oblasti Gerais, ktorá zahŕňa štáty Maranhao, Piauí, Tocantis a Minas Gerais. Tretia sa vyskytuje v zaplavovaných oblastiach štátov Mato Grosso a Mato Grosso do Sul (Silva, 1993; BirdLife International, 2014).

Tieto papagáje sa vyhýbajú husto zalesneným tropickým dažďovým pralesom a vyhľadávajú lesy, palmové porasty a čiastočne otvorené priestranstvá. Dôležitou súčasťou ich biotopu sú isté druhy paliem, ktoré sú ich primárnym zdrojom potravy a tiež miestom na hniezdenie.

Zaujímavé je, že tieto vtáky môžu hniezdiť na skalnatých útesoch, kmeňoch stromov a tiež na zemi. „Na útese som videl Ary hyacintové hniezdiť iba v oblasti Gerais, ale je možné, že v severnej časti areálu výskytu takto hniezdi viacero párov.“ (Tony Silva, Arové, 2018, ISBN: 978-80-270-4743-7; preložené). V niektorých oblastiach sa kvôli nedostatku vhodných miest na hniezdenie začali vo voľnej prírode inštalovať hniezdne búdky, ktoré ary ochotne využívajú.

Prvé sčítanie populácie Ár hyacintových sa uskutočnil v roku 1986. Vtedy sa ich počet odhadoval na 2 500 – 5 000 jedincov. Tento údaj sa však od vtedy výrazne zmenil. V oblasti východnej časti Amazonského pralesa a v oblasti Gerais došlo k úbytku z odhadovaných 1 500 jedincov na len 1 000 (2003). Ohrozuje ich najmä narušenie ich biotopu činnosťou človeka – ťažba dreva, odlesňovanie za účelom chovu dobytka, rozširovanie poľnohospodárstva, odchyt a tiež predátori. 

Jedným z nich je Tukan veľkozobý, ktorý je zodpovedný za stratu až polovice vajec ročne a okrem toho, že sa kŕmi vajciami ár, dokonca zabíja aj mláďatá v hniezdach.

Ironicky, Ary hyacintové potrebujú tukany na to, aby prežili. Tukany svojím trusom rozptyľujú semená stromu Manduvi, ktoré Ary hyacintové s obľubou využívajú ako svoj domov, keďže tento strom má dutiny vhodné na hniezdenie. Bez tukanov by tak nemali kde hniezdiť.

V oblasti Pantanalu sa populácia Ary hyacintovej odhaduje na  6 500 jedincov (Guedes, 2004; Faria a kol., 2008). Tu sa vtáci adaptovali na spolužitie s človekom a často je ich vidieť konzumovať potravu v blízkosti hospodárskych zvierat. „Ja som v Pantanale pozoroval, ako vtáky olizujú soľné panely určené pre dobytok.“ (Tony Silva, Arové, 2018, ISBN: 978-80-270-4743-7; preložené).

Ďalším problémom je odchyt na účely obchodu a pytliactvo kvôli zberu peria. Mnoho jedincov je odchytených, aby sa predávali ako domáce zvieratá po celom svete. Odhaduje sa, že v 80. rokoch 20. storočia bolo ulovených viac ako 10 000 jedincov kvôli medzinárodnému dopytu.

V roku 1987 bola Ara hyacintová zaradená do Dodatku 1 Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi (CITES), čím sa obchod s ulovenými Arami hyacintovými stal nezákonným. Je však pravdou, že ilegálny odchyt zostáva problémom aj v dnešnej dobe.

Ara hyacintová je dnes chránená Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi (CITES)

Ara hyacintová ako domáci maznáčik

Ary hyacintové sú inteligentné a priateľské a zvedavé papagáje s miernou povahou. Vedia sa naučiť rozprávať, aj keď len občas sa stáva, že si osvoja širokú slovnú zásobu.

„Podľa môjho názoru sa jedná o najlepších spoločníkov do domácnosti z celej skupiny ár. Napriek všetkým spomenutým pozitívam však treba mať na pamäti, že dokážu zničiť väčšinu klietok. Použitie odolného materiálu a poskytnutie dostatočného enrichmentu by preto malo byť prioritou pre každého majiteľa.“ (Tony Silva, Arové, 2018, ISBN: 978-80-270-4743-7; preložené).

 

Ary odchované ručne bývaju pri správnej starostlivosti krotké a priateľské a dokážu sa dožiť vysokého veku

Zaujímavosti

– Ara hyacintová má mimoriadne silný skus, dokáže rozlúsknuť aj kokosový orech.

–  Napriek svojmu silnému zobáku sú však veľmi miernej povahy a sú ľudovo známi ako „nežní obri“.

– Mláďatá sú schopné rozlúsknuť orech už vo veku šesť mesiacov.

–  Sú veľmi hravé a zvedavé, čo uľahčuje ich výcvik a tiež si dokážu vytvoriť pevný vzťah ku svojim          opatrovateľom.

– Sú mimoriadne inteligentné a vedia sa naučiť rôzne slová a frázy a napodobňovať zvuky.

– Dokážu letieť rýchlosťou až 56 km/h.

– Sú to mimoriadne sociálne vtáky a vo voľnej prírode žijú v kŕdľoch, ktoré tvorí 10 až 30 jedincov.

– Chvost Ary hyacintovej je často dlhší ako samotné telo.

Zvedavý a zároveň inteligentý pohľad 🙂

Naše ary

V Arakove sa môžete stretnúť až s piatimi Arami hyacintovými. Nájdete tu vodcu všetkých ár, Huga, vždy zvedavého Hectora, svojhlavú dámu Amandu a jej nežnú sestru Penelope. Nesmieme zabudnúť ani na nášho najmladšieho – ročný samček, Blue, ktorý vám najradšej bude sedkať na pleci a hrať sa s orieškom, alebo spať.

 

 

  

Zoznámte sa s nami!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Trendy

Populárne články

Bernardo a Vincenzo zavítali do Bratislavy

Zobákorožce bielochvosté (Rhyticeros Undulatus), bratia Bernardo a Vincenzo sa rozhodli navštíviť hlavné mesto Slovenska spolu so svojím kamarátom Zobákorožcom papuánskym (Rhyticeros Plicatus), Viktorom.

10 vecí, ktoré môžete zažiť v Arakove

V našej kontaktnej zoo nuda rozhodne nehrozí. Okrem fotenia sa, tu môžete prežiť množstvo veselých, aj dojemných príhod. Pripravili sme si zoznam 10 vecí, ktoré na vás v Arakove čakajú.

Copyright @2021 Arakovo. Všetky práva vyhradené.