Zaujímavosti

Inteligencia

Papagáje sú mimoriadne inteligentné vtáky. Niektorí vedci tvrdia, že ich logika je na úrovni štvorročného dieťa. Zaujímavé je, že nie len, že sa vedia naučiť rozprávať, vedia si tiež priradiť slovo ku predmetu alebo udalosti. Dokonca dokážu riešiť hlavolamy.

  

Najväčšia ara

Najväčším lietajúcim papagájom na svete je ara hyacintová. Môže merať až 1 meter na dĺžku a vážiť až 1,5 kg.

Dlhovekosť

Priemerná dĺžka života ary vo voľnej prírode je 60 rokov. V zajatí sú však tieto vtáky schopné dožiť sa aj 100 rokov! Často sa tak stáva, že jednu aru majú v rodine dve generácie.

V Austrálii stretnete kakadu na každom kroku

Existuje okolo 20 druhov kakadu a všetky pochádzajú z  Austrálie a priľahlých ostrovoch (Nový Zéland, Papua nová Guinea). Niektoré druhy môžeme nájsť aj na Šalamúnových ostrovoch a v Indonézii.

 

 Partner na celý život

Na rozdiel od väčšiny zvierat, keď si ary nájdu partnera, ostanú spolu po zvyšok života. Spoločne vychovávajú svoje mláďatá, navzájom sa o seba starajú a zvyknú lietať blízko pri sebe, ako keby sa držali za ruky. Teda, za krídla. 

  Mlsný jazýček

Jazyky papagájov sú veľmi zaujímavé, nie len preto, že sú suché a šupinaté, ale na rozdiel od ľudí, majú papagáje v jazyku kosť, ktorá im slúži na rozpučenie potravy. Rovnako ako ľudia, aj ary majú chuťové poháriky. Nerozoznávajú toľko chutí ako človek, no zaujímavé je, že milujú čili.

Dve rovnaké ary nenájdete

Každá ara má na tvári jedinečný vzor peria. Je to niečo ako ľudský otlačok prsta.

 

Pozor, letí kakadu!

Kakadu majú dlhé a široké krídla, vďaka čomu dokážu letieť rýchlosťou až 70km/h.

Opakovací papagáj

Nie je tajomstvom, že papagáje vedia rozprávať, teda napodobňovať ľudskú reč. Vedeli ste však, že nemajú hlasivky? Na vydávanie zvukov používajú svaly v hrdle, ktorými korigujú prúd vzduchu. A nie len to! Papagáje sú jediné tvory v celej živočíšnej ríši, ktoré dokážu imitovať hlasy ľudí alebo zvuky svojho okolia, ako napríklad štekanie psov,  trúbenie áut alebo rôzne melódie. Táto schopnosť je mimoriadne užitočná aj vo voľnej prírode, kde takýmto spôsobom zapadnú do okolia.

 Zobák, ktorý mení farbu

Zobák Tukana veľkozobého je to prvé, čo si na tomto čierno-bielom vtákovi všimnete. Zaujímavé je, že zobák mláďaťa je úplne žltý a postupne sa na ňom objaví charakteristický čierny fľak na špičke a v dospelosti získa zobák výraznú oranžovú farbu. 

  

Kráska medzi arami

Ara arakanga je považovaná za najpestrofarebnejšieho papagája a je tiež národným zvieraťom Hondurasu.

 Široká slovná zásoba

Ary sa za svoj život dokážu naučiť až 300. Za najukecanejšie sa považujú druhy ako Ara ararauna, Ara arakanga a Ara zelenokrídla. Je o nich totiž známe, že sa slová učia rýchlejšie ako iné druhy. 

📞 Mobil

0917 535 297

📧 Email

arakovo.zoo@gmail.com

Sledujte nás

Copyright @2021 Arakovo. Všetky práva vyhradené.