Jedinečný Rhyticeros Undulatus v Arakove

Do našej vtáčej partie nám pribudli dvaja vzácni Zobákorožci bielochvostí (Rhyticeros Undulatus), bratia Bernardo a Vincenzo, ktorí na vás čakajú v Bojniciach. Sú to jediné dva exempláre na celom Slovensku, s ktorými sa môžete dostať do takto blízkeho kontaktu.

Zobákorožec bielochvostý (Rhyticeros Undulatus) sa vo voľnej prírode vyskytuje v oblasti Sundských ostrovov a v okolitých štátoch Juhovýchodnej Ázie. V zoologických záhradách je vzácnym tvorom a v celej Európe ho nájdeme v len asi šestnástich inštitúciách, pričom chovaných jedincov je menej ako 50.

Bernardo a Vincenzo pózujú na fotku 😀

Zaujímavý vzhľad

Zobákorožce sú zaujímavé hneď na prvý pohľad. Okamžite si na týchto úžasných tvoroch všimnete ich veľký zobák, ktorý je v pomere ku zvyšku tela a hlavy obrovský a vyvoláva dojem, že by ho vták ani nemal vládať udržať. Tento rešpekt budiaci zobák, ktorý bude v dospelosti zdobený rohom, je však v skutočnosti ľahký, pretože je zvnútra dutý.

Skoro všetky druhy sú striedmo sfarbené s prevahou čiernej, šedej, hnedej a bielej. Hneď vás však zaujmú ich oči a kožnaté lysiny okolo oka a pod zobákom, ktoré bývajú veľmi pestré. V závislosti od druhu, ale aj pohlavia, bývajú červené, žlté, modré a zelené. Tieto farby sa vekom stávajú jasnejšie a výraznejšie.

Dospelý samec Zobákorožca bielochvostého

Jedálniček

Tieto majestátne vtáky sú všežravé. Obľubujú však najrôznejšie plody pralesa, bobule a iné ovocie. Takto pomáhajú v obnove pralesa, keďže nestrávené semená a kôstky vylučujú po celom pralese. A hoci ovocie milujú, je známe, že v čase hniezdenia nepohrdnú ani hmyzom, chrobákmi alebo červami.

   

   Základné údaje:

   názov: Zobákorožec bielochvostý

   odborný názov: Rhyticeros undulatus

   dĺžka: 70 – 100 cm

   rozpätie krídel: 70 – 150 cm

   váha: 1,36 – 2,7 kg

   dĺžka života: približne 50 rokov

 

Náš "malý" Vincenzo

Zaujímavosti

– Zobákorožce majú veľmi krátky jazyk a nedokážu sa napiť vody. Vodu prijímajú len z potravy.

– Sú to veľkí hladoši a dokážu zjesť až polovicu svojej váhy.

– Nevedia sa naučiť rozprávať, ale sú veľmi komunikatívne, samozrejme svojím spôsobom – húkajú,       híkajú, chechcú sa alebo dokonca hlasno revú. 

 

  

Spoznajte nás lepšie!

Kde sa môžete s našimi Zobákorožcami stretnúť?

S Bernardom a Vincenzom sa môžete stretnúť každý jeden deň v Bojniciach, od 10:00 do 19:00. Nájdete ich hneď vedľa Bojnického dvora, pár minút od zoologickej záhrady. Tešíme sa na vás! 😀

Sú v Arakove aj iné Zobákorožce?

Áno, sú. V Bojniciach vás spolu s Bernarnom a Vincenzom čaká aj náš stále zvedavý Zobákorožec prilbatý menom Xaver a jeho kamarát, Zobákorožec papuánsky, Viktor.

Xaver, Zobákorožec prilbatý
Viktor, Zobákorožec papuánsky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Trendy

Populárne články

Bernardo a Vincenzo zavítali do Bratislavy

Zobákorožce bielochvosté (Rhyticeros Undulatus), bratia Bernardo a Vincenzo sa rozhodli navštíviť hlavné mesto Slovenska spolu so svojím kamarátom Zobákorožcom papuánskym (Rhyticeros Plicatus), Viktorom.

10 vecí, ktoré môžete zažiť v Arakove

V našej kontaktnej zoo nuda rozhodne nehrozí. Okrem fotenia sa, tu môžete prežiť množstvo veselých, aj dojemných príhod. Pripravili sme si zoznam 10 vecí, ktoré na vás v Arakove čakajú.

Copyright @2021 Arakovo. Všetky práva vyhradené.